Jak uruchomić podstawową stronę na WordPress
Na samym początku trzeba wspomnieć, że WordPress jest bardzo przyjaznym narzędziem. Dzięki swojej uproszczonej strukturze umożliwia on uruchomienie prostej strony internetowej każdemu, nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia z podobnymi projektami.
Swoją przygodę rozpoczniemy na stronie internetowej https://signup.wordpress.com/signup/pl/
Oto co zobaczysz po odwiedzeniu jej:
(Pod tym formularzem jest jeszcze kilka dodatkowych opcji, ale na tym etapie nie będziemy się nimi zajmować.)
Formularz ten wymaga od nas jedynie podstawowych szczegółów naszej nowej strony internetowej. Od góry:
- Adres email z którym powiążemy nasze konto.
- Nazwa użytkownika – czyli nasz identyfikator. Najlepiej użyć tutaj własnego imienia i nazwiska pisanych łącznie (np. jannowak).
- Hasło.
- Adres bloga. Czyli adres naszej strony internetowej. Tutaj pełna dowolność, ale trzeba mieć na uwadze że nazwa którą wybierzemy będzie widoczna jako subdomena w ramach wordpress.com. Takie subdomeny są zupełnie darmowe. Posiadanie własnej, standardowej domeny (np. imienazwisko.pl) wymaga dodatkowych inwestycji.
Sprawa adresu Twojej strony jest dosyć istotna i powinna zostać dobrze przemyślana. Niestety po pierwotnym jej ustawieniu, nie da się jej już zmienić. Dobra nazwa powinna reprezentować Ciebie lub Twoją firmę (zależnie od tego w jakim celu zakładasz stronę).
Aby uprościć sprawę, w znacznej większości przypadków najlepiej zastosować jedną z tych nazw:
- Jeśli tworzysz stronę dla siebie – osoby prywatnej, lub osoby która prowadzi działalność pod własnym nazwiskiem, to najlepszym wyjściem jest wybranie adresu:
imienazwisko.wordpress.com
- W przypadku jeśli strona ma być stroną firmową, najlepiej umieścić nazwę firmy w adresie strony:
nazwa_firmy.wordpress.com
Dla przykładu, ja wypełniłem ten formularz następująco:
Jak widzisz, adresem mojej strony będzie wpdlakazdego.wordpress.com
– będzie to strona robocza tego kursu.
Na tym etapie, jeśli nie chcemy inwestować w standardową domenę, należy przejść na dół całego ekranu i kliknąć w przycisk „Załóż bloga”.
Następny krok to ustawienie tytułu strony i krótkiego opisu w jednym zdaniu:
Moja strona będzie nosiła tytuł „WP Dla Każdego”. W Twoim przypadku najlepiej posłużyć się podobną metodą jaką użyłeś w wyborze adresu, czyli albo nazwać stronę własnym imieniem i nazwiskiem, lub nazwą Twojej firmy.
Następny krok to wybór motywu, czyli projektu graficznego. Dla tej przykładowej strony wybiorę projekt o nazwie „Motif”. Wydaje się on dobrym i nowoczesnym rozwiązaniem.
Ty oczywiście możesz wybrać dowolny inny motyw, który wydaje Ci się interesujący. Co ważne, będziesz mógł dokonać zmiany tego motywu na późniejszym etapie, więc nie musisz spędzać nad tym teraz zbyt dużo czasu. Jeszcze na pewno wrócimy do tematu motywów.
Ostatni krok nie jest istotny, więc można go pominąć klikając tylko w „Next Step”:
Na tym etapie nasza strona już w zasadzie działa. Możemy zacząć publikować na niej treści (o czym w następnych częściach kursu).
Tym niemniej, zanim będziemy mieli pełną władzę nad stroną, musimy jeszcze potwierdzić nasz adres email. Podczas rejestracji, WordPress wysłał na Twój adres maila potwierdzającego. Trzeba go tylko otworzyć i kliknąć w umieszczony tam link.
Po wykonaniu tego kroku możesz śmiało przejść do kolejnej części kursu.