Jak stworzyć stronę internetową opartą na WordPress

Zaczynamy!

Naszą przygodę z WordPress oraz zakładaniem Twojej pierwszej strony internetowej zaczniemy od wyjaśnienia czym WordPress tak naprawdę jest i dlaczego to właśnie w oparciu na tej platformie powinieneś zacząć budować swoją stronę internetową.

W jednym zdaniu, WordPress jest systemem zarządzania stroną internetową (lub systemem zarządzania treścią). Główną korzyścią płynącą z budowania swojej strony na WordPress jest to, że udostępnia nam on możliwość edycji treści strony za pomocą prostego w obsłudze edytora.

Jeszcze kilka lat temu, zarządzanie stroną internetową wiązało się z koniecznością albo znajomości kodu HTML – język strukturalny w którym budowane są strony internetowe – albo zatrudnienia kogoś kto już kod HTML zna.

I jedna i druga opcja wiązała się z czasem, który trzeba było na to wszystko poświęcić oraz najczęściej jeszcze z inwestycją finansową.

W 2003 roku to wszystko się zmieniło ponieważ to właśnie wtedy powstał WordPress. Bardzo szybko zaczął zyskiwać na popularności dzięki swojej prostej strukturze i łatwości obsługi – nawet dla osób zupełnie niedoświadczonych w pracy ze stronami internetowymi.

W chwili pisania tego kursu, WordPress jest najpopularniejszym na świecie systemem zarządzania stronami internetowymi. Szacuje się że około 40% wszystkich stron internetowych działa na WordPressie.

Dlaczego? – Pytasz.

Poza swoją łatwością użycia, WordPress cechuje się także znakomitą możliwością rozszerzania swojej funkcjonalności (za pomocą pluginów) oraz możliwością całkowitej zmiany wyglądu strony za pomocą szablonów graficznych (ang. WordPress themes).

Dodatkowo, WordPress zaistniał jako system obsługi blogów – czyli stron internetowych z aktualizowaną regularnie treścią (najczęściej poprzez publikowanie nowych artykułów zwanych postami).

Inna ważna cecha WordPressa to fakt że jest on darmowy. Ściągniecie podstawowej wersji i zainstalowanie jej na własnym serwerze nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Założenie strony internetowej w domenie WordPress.com (temat tego kursu) także jest bezpłatne.

Co potrzebujesz przed startem

Mówiąc krótko, nic.

Z WordPressa może skorzystać każdy niezależnie od stopnia zaawansowania lub doświadczenia ze stronami internetowymi.

Jedyne co tak naprawdę potrzebujesz to adres email. To właśnie za jego pomocą zarejestrujesz się na platformie WordPress.com, aby w kolejnych krokach stworzyć swoją stronę internetową.

Zapraszam Cię do przejścia do kolejnej części kursu, w której to zaczniemy właśnie od rejestracji.